Poradnik - Bezpieczeństwo w ZHP

Wersja do wydruku

Już za kilka tygodni rozpocznie się #harcerskalato. Najważniejszą rzeczą podczas wakacyjnych wyjazdów jest dla nas bezpieczeństwo naszych podopiecznych, stąd też pomysł, aby stworzyć poradnik “Bezpieczeństwo w ZHP”. 

Poradnik „Bezpieczeństwo w ZHP” ma na celu przedstawienie organizatorom wypoczynku, wychowawcom, instruktorom i wszystkim innym osobom, które mogą w jakimś stopniu uczestniczyć w przygotowaniach i realizacji zadań związanych z organizacją harcerskiej akcji letniej i zimowej, wskazówek dotyczących bezpiecznego zorganizowania pracy i zajęć. Przedstawione w poradniku materiały zostały zebrane z wielu źródeł – zarówno z poradników dedykowanych przez Ministerstwa, jak ustaw i rozporządzeń, opracowań dotyczących wypoczynku, a także na podstawie doświadczeń członków Zespołu ds. bezpieczeństwa w ZHP.

Mamy świadomość, że to tylko część rzeczy, które powinien zawierać poradnik. Jednocześnie przepraszamy za to, że część materiału jest pisana trudnym i hermetycznym językiem, jakim np. posługują się służby bhp. Niektóre sformułowania, wyglądające niekiedy nawet na absurdalne, pochodzą wprost z treści przepisów państwowych, które nas wszystkich obowiązują.

W kolejnych edycjach poradnika dołożymy starań, by treść uczynić jak najbardziej przejrzystą i dostosowaną do harcerskich realiów.

W związku z tym, druhny i druhowie, jeśli będziecie mieli jakieś uwagi dotyczące treści poradnika, jak również uwagi dotyczące brakujących zagadnień, to poprosimy Was o przesłanie informacji na maila: bezpieczenstwo@zhp.pl